Jednou z ďalších jarných povinností pre vodičov, je kontrola a servis klimatizácie. Klimatizácia je už pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou výbavy auta. Hlavne v letných mesiacoch zaručuje príjemnú klímu na rozpálenom asfalte, no svoje využitie si nájde počas celého roka.
Ale vráťme sa k jari. Už sa vám stalo, že ste hneď ako sa trosku oteplilo zapli klimatizáciu a v aute sa objavil nepríjemný zápach, začali ste kýchať, alebo vôbec nefungovala? Príčinou mohla byť zanedbaná jarná očistná kúra pre klimatizáciu.
Najčastejšie poruchy funkčnosti:
Prestáva chladiť: môže ísť o nedostatok alebo únik chladiva, čo máva za následok aj vyššiu spotrebu paliva a nepríjemný zápach v aute.
Po zapnutí zapácha: spôsobuje nadmerná vlhkosť vo výparníku, v ktorom sa vytvára vhodné prostredie pre plesne, mikroskopické huby, baktérie a vírusy. Do ovzdušia sa dostáva až 7-násobne viac baktérií ako sa bežne vo vzduchu nachádza a môže privodiť silnú alergickú reakciu, zápal dutín alebo angínu. Môže však ísť aj o zanesený peľový filter.
Vôbec nefunguje a vydáva nezvyčajné zvuky: môže spôsobovať poškodený kompresor. Túto poruchu môže zapríčiniť aj otvorený systém klimatizácie alebo zanedbaná údržba systému, kvôli čomu sa klimatizácia znečisťuje a zanáša, absorbuje vlhkosť a znehodnocuje olej v kompresori. Toto môže viesť k jeho poškodeniu a deštrukcii. Jeho oprava patrí k tým finančne náročnejším.
Prirodzené opotrebovanie súčastí: hadice a tesnenia starnutím vysychajú a stávajú sa netesnými.
Ďalej: poškodené ložiská a cievky kompresorov, utrhnuté spojky kompresorov, neodborné zásahy do chladiaceho systému, s ktorým môže pracovať len certifikovaný odborník.
Takýmto nepríjemným opravám sa dá predísť pravidelnou kontrolou klimatizácie. Aspoň raz do roka ju treba dať vyčistiť a 2x do roka vydezinfikovať od húb a baktérií, ktoré sú škodlivé nie len pre alergikom. Navyše je treba dopĺňať predpísané množstvom chladiva. Celý proces trvá približne hodinu. Napomôcť k lepšiemu fungovaniu môžete aj dodržiavaním zásad správneho používaní klimatizácie:
1. Niekoľko minút pred koncom cesty vypnite klimatizáciu, aby mohol čistý vzduch prúdiť cez klimatizáciu a aby sa nadmerná vlhkosť dostala von z auta.
2. Zapínajte pravidelne klímu na pár minút aj mimo sezónu.
Ako prebieha čistenie:
Klimatizácia sa v autoservise napojí na špeciálny prístroj, ktorý skontroluje tesnosť systému, vytiahne a prefiltruje chladivo a v prípade potreby ho doplní. Nakoniec prečistí a doplní olej v kompresore. Potom nasleduje dezinfekcia:
Čistenie sprejom: do systému a prieduchov sa nastrieka sprej, ktorý sa činnosťou klimatizácie dostane všade. Je to najlacnejší spôsob dezinfikovania, ktoré môžete urobiť aj sami.
Čistenie parou: hlbšie čistenie sa robí s pomocou pary v uzavretom aute. Celá procedúra trvá 20 minút a dá sa absolvovať napr. pri výmene oleja, čo vám zaberie tak 30-40 minút.
Čistenie sanitizérom: Sanitizér dezinfikuje buď na báze ozónu alebo ultrazvuku.
Výmena peľového filtra: podľa odporúčania výrobcov by sa mal meniť každých 15 tisíc kilometrov alebo každý rok pri dezinfekcii, pretože sa v ňom zachytáva najviac nečistôt.
Koľko to stojí?
Cena za servis klimatizácie a dezinfekciu sa pohybuje od 40 do 100 EUR. Priplatíte si za peľový filter (od 10 do 30 EUR) a v prípade poruchy aj za iné potrebné náhradné diely.
Ak hľadáte dobrý autoservis alebo pneuservis, kliknite sem.
Podobné články: Jarná servisná prehliadka vozidla, Výmole výtlky, jamy a škody na autách, Jarné prezúvanie pneumatík