Výmole, výtlky, jamy a škody na autách

Auto-moto

Zuzana Zuzana 12.03.201322480

Výmole, výtlky, jamy a škody na autách

Angličan sa pýta Slováka: "Vy tu po ktorej strane jazdíte? Po ľavej či pravej strane?"

Slovák mu odpovie: "Pomedzi jamy kamarát!"

Všade samé výtlky a diery, to je realita slovenských ciest v poslednom období. Slovenské cesty dostali zabrať hlavne vďaka výrazným výkyvom teplôt, ktoré napomohli tvorbe mnohých výtlkov. Stačí, aby teploty klesli pod bod mrazu a pôda pod vozovkou zamrzne. Následné oteplenie spôsobí, že sa do narušeného povrchu dostane voda, ktorá po zamrznutí zväčší svoj objem. Keď sa opäť oteplí, zostane v asfalte bublina, ktorú autá prejazdom zničia a vytvoria rozrastajúci sa výmoľ. Ale nehádžme vinu len na počasie, je to aj vďaka starým, neobnovovaným povrchom našich vozoviek a narastajúcej preťaženosti ciest.

Cestári výtlky nestíhajú lepiť a tak ich je toľko, že keď sa pokúšame vyhnúť jednému vbehneme do druhého. Ak máme šťastie a nič sa nášmu autu nestane, môžeme si blahoželať, ale nie všetci sú tí šťastnejší. Potvrdzujú to aj štatistiky, ktoré hlásajú prudko narastajúce percento škôd spôsobených výtlkmi.

Čo riskujeme, keď v rýchlosti narazíme na výmoľ?

Opýtali sme sa majiteľa autoservisu pána Romana Hájka: „Výmole spôsobujú každý rok problémy hlavne nepozorným vodičom. Jedno neuvážené vbehnutie do výmoľa a škoda je na svete. Najčastejšie sa stretávam so zohnutými diskami, čo nie je vôbec lacná záležitosť ak máte hliníkové disky. Ich cena sa pohybuje od 80 do 500 eur. Menej nákladné je to pri plechových. Ďalej sú to zohnuté ramená, poškodené čapy, ložiská kolies alebo prerazené pneumatiky. Preto by ste nemali počas jarnej kontroly zanedbať kontrolu ramien, vôle kĺbov, čapov a pod.“

Ako teda cez výtlky prejsť, keď už sa im nemôžeme vyhnúť?

Výmoľ sa dá prejsť jedine so zvýšenou opatrnosťou. Odporúča sa pred jamou pribrzdiť a prejsť ju bez brzdenia s nohou na spojke. Tým zmenšíme tlak na koleso a náprava má väčšiu šancu, že zostane bez poškodenia.

Čo robiť, ak si poškodím auto?

Prejazdom po výtlku vždy riskujete poškodenie auta. Ak sa nám takáto nepríjemnosť „pošťastí“, nepanikárte. Vystúpte z auta a zaistite miesto nehody výstražným trojuholníkom a oblečte si výstražnú vestu.

S chladnou hlavou zistite, či je miesto označené značkou “nerovnosť vozovky”, “práca na ceste” alebo sú tam rôzne zábrany a pod. Ak je toto miesto takto označené, tak vám asi stúpne adrenalín, pretože vám pravdepodobne vzniknutú škodu nikto neuhradí.

Ak však nie je označené, môžete kontaktovať políciu, ale aj nemusíte. Odškodnenie z havarijného poistenia by ste mali dostať bez ohľadu na to, či to vyšetrovala polícia.

Dôležité je miesto zdokumentovať, ak máte po ruke fotoaparát, odfotografujte miesto nehody, poškodenia vozidla aj dlhší úsek cesty, aby bolo vidieť, že tam nie sú žiadne značky upozorňujúce na výtlk. Zaznamenajte výpovede svedkov a vypýtajte si na nich kontakt. Spíšte si záznam o nehode, ktorý vám bude nápomocný pri preukazovaní škody: identifikačné údaje miesta a času nehody, účastníkov, príčinu a priebeh. Ak máte havarijné poistenie informujte poisťovňu a riaďte sa jej radami. V tomto prípade máte nárok aj na pomoc asistenčnej služby, ktorá zabezpečí opravu poškodeného vozidla na mieste alebo odtiahnutie automobilu do zmluvného servisu.

Ak máte len základné poistenie, ktoré podobné škody nekryje, zistite si správcu konkrétnej komunikácie a predložte mu svoje dôkazy formou písomnej žiadosti. Ak neviete kto je správca komunikácie tak: diaľnice a rýchlostné komunikácie spravuje Národná diaľničná spoločnosť, cesty I. triedy Slovenská správa ciest, cesty II. a III. triedy samosprávne kraje a miestne komunikácie obce.

Takáto žiadosť nemá jednotnú formu a preto je jej úprava na vás. Musí však obsahovať: údaje o vodičovi resp. majiteľovi vozidla (VP), technické údaje o vozidle (VTP), údaje o mieste nehody a spôsobenej škode, foto-dokumentáciu, správu polície, faktúru za opravu a môžete priložiť aj vyplnené tlačivo Správa o nehode.

Po jej poslaní sa obrňte a čakajte na rozhodnutie. Ak správca komunikácie vami nahlásenú škodu neuzná, môžete svoju náhradu škody vymáhať súdnou cestou. V tomto prípade však počítajte s finančnými nákladmi na súdne konanie, ktoré v prípade neúspechu budete musieť zaplatiť.

 

V prípade, že ste si poškodili auto na výmoľoch a potrebujete ho opraviť, obráťte sa na niektorý z našich overených autoservisov - vytvorte novú zákazku.

Podobný článok si môžete prečítať aj na stránkach autoservisu a pneuservisu Grman.

Naše články: Jarná servisná prehliadka vozidla, Servis autoklimatizácie, Jarné prezúvanie pneumatík

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
Auto-pneuservis…

(0/5) 0 referencií
AUTOPNEUSERVIS AUTO…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím