Kompletná údržba auta pred zimou

Auto-moto:Starostlivosť o auto

Marek 15.10.201413116

Kompletná údržba auta pred zimou

Zima je už za dverami a preto sme sa rozhodli spolu s našimi overenými dodávateľmi poskytnúť rady, ako sa rýchlo postarať o bezpečnosť a lepšiu životnosť vášho auta aj počas zimného obdobia. Zlé cesty, mrazy, soľ a štrk sú často prekážky, na ktoré sa nedá pripraviť len doma v garáži.

Batéria je kritický článok

Batéria je prvá súčiastka,  ktorú ošľahnú aj prvé mrazy. Nenaštartovať auto s príchodom prvých mrazov je situácia, s ktorou sa stretlo už mnoho vodičov.  Marek Findorákt zo servisu Bofi v Budimíre preto upozorňuje: „Vodiči by si mali nechať kapacitu batérie zmerať. Prípadne ju nechať dobiť. V opačnom prípade ju môže mráz a štartovanie položiť a batériu je potrebné vymeniť. Tomu sa dá zabrániť práve meraním pred zimnou sezónou.“ Ďaľšie rady ako ošetriť váš automobil  pred zimou, ako a kedy nabiť batériu a na čo nájdete v článku Ako udržať batériu v kondícii.

Kedy treba prezúvať?

Zákon nehovorí o termíne, kedy treba pneumatiky prezuť a preto mnoho vodičov len skúša. Prezutie zimných pneumatík je vhodné vtedy, ak priemerná denná teplota klesne pod 7°C Nedá sa povedať presný dátum, nakoľko je počasie v týchto dobách nevyspytateľné, je dobré sa však pripraviť pripraviť na zimu radšej skôr, sledovať predpoveď počasia a brať do úvahy aj lokalitu v ktorej jazdíte. “ dáva radu nad zlato Miroslav Graman z autoservisu Autodielňa Grman v Kľačanoch pri Hlohovci. Viac jeho rád o tom kedy pneumatiky prezuť a na čo nezabudnúť nájdete v článku Kedy vymeniť letné za zimné.

 

Prezutie a časté chyby

Prezuť pneumatiky v správnom čase ešte nemusí byť vyhratý boj na klzkej vozovke. „Nesprávnym vyvážením pneumatík dochádza k vyššiemu opotrebovaniu ako samotných kolies, tak aj podvozkových dielov,“ vysvetľuje Štefan Czura. V článku Najčastejšie chyby pri prezúvaní pneumatík tiež hovorí ako pneumatiky priťahovať, ako ich správne nastaviť a samozrejme aj vyvážiť. Vyhnete sa tak chybám, ktoré môžu byť príčinou kolízie.

Kontrola pred zimou

Pred letnou dovolenkou dávame auto prehliadnuť, no pred zimou by to mala byť povinná jazda. Počas zimy sa menia podmienky a prejaviť sa môžu aj nedostatky, ktoré by v lete neboli podstatné. „Základom prípravy pred zimou by mala byť aj kontrola geometrie z dôvodu rovnomerného opotrebenia pneumatík a nehovoriac o tom, že zlé vyváženie môže byť na zľadovatenej ceste smrteľne nebezpečné,“ hovorí Štefan Rejta zo servisu Biado. Prečítajte si tiež jeho zoznam Čo skontrolovať na aute pred zimou a dozviete sa, ako sa postarať o auto, aké kvapaliny skontrolovať na čo sa pozrieť.

Výber diskov

Možno ste sa rozhodli na zimu nasadiť nové disky. Sprievodcom vám môže byť Ing. Vladimír Friedl z firmy PRO RACING, dovozcu a distribútora prémiových diskov OZ a MSW, ktorý hovorí o skúsenostiach, kedy nekvalitné disky spôsobili vážne havárie. "Preto vo firme PRO RACING pre zákazníkov vybrali len disky najvyššej kvality. Na čo si dávať pozor, ako vyberať disky, ako kupovať cez internet a na čo sa pýtať radí vo svojom článku Vyberáme spoľahlivé a bezpečné disky pre vaše auto.

foto:beyond.ca, .insurancehotline, fastcar.co.uk

Komentáre Disqus.
(5/5) 7 referencií
autobofi

Okrem pneuservisných úkonov vykonávame aj opravu podvozku a bŕzd, jednej z najdôležitejších častí…

(4.9/5) 3 referencií
Autodielňa Grman

Autodielňa Grman vznikla na základe povolenia mestského národného výboru v novembri 1988. Svoju…

(0/5) 0 referencií
Czura Štefan -…

Naša spoločnosť pôsobí na trhu už 7 rokov. V rámci našich služieb ponúkame servis automobilov,…

(0/5) 0 referencií
BIADO

V našej spoločnosti BIADO ponúkame pre Vás a Vaše automobily kvalitný pneuservis, autoumyváreň,…

(5/5) 2 referencií
PRO RACING

Tím PRO RACING je importérom diskov OZ Racing a MSW. Disky výrobcu OZ sú známe svojou pevnosťou,…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím