Kedy vymeniť letné pneumatiky za zimné?

Auto-moto:Starostlivosť o auto

Marek 16.10.20147756

Kedy vymeniť letné pneumatiky za zimné?

Otázka výmeny letných pneumatík za zimné nie je ohraničená zákonom. Zákonná povinnosť určuje, že treba mať zimné obutie iba v prípade, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu. Zimné pneumatiky však nájdu svojej uplatnenie počas zimných mesiacov aj v prípade, že práve nesneží.

Kedy je správny čas ich prezuť?

Na túto tému je nespočetné množstvo teórií, no väčšina nich mimo cesty niekde v priekope, alebo v úžasných slovenských stromoch pri cestách. „Prezutie pneumatík je vhodné vtedy, ak priemerná denná teplota prekročí 7°C Nedá sa povedať presný dátum, nakoľko je počasie v týchto dobách nevyspytateľné. Niekedy už v marci nie je ani chýru ani slychu po snehu a iné roky nasneží aj v apríli. Táto skúsenosť vás však nikdy nezradí,“ dáva radu nad zlato Miroslav Grman z autoservisu Autodielňa Grman v Kľačanoch pri Hlohovci.

Pozor kadiaľ chodíte

Stupne hovoria o všeobecných normách. O tom, kedy pneumatiky prezuť ale rozhodne do veľkej miery aj smer vašej trasy. Netreba zabúdať, že v lese býva o dva až tri stupne chladnejšie, to sa týka rovnako aj mostov. „Určite nie je dobé odkladať prezutie na poslednú chvíľu. Môže sa stať, že pneuservisy budú plné a vy budete musieť riskovať jazdu v nevhodnom zimnom obutí. Každoročne práve nevhodné pneumatiky zapríčiňujú závažné nehody,“ hovorí Miroslav Grman z autoservisu Autodielňa Grman. Pri chladnom počasí sa zhoršujú aj záberové a brzdné vlastnosti letných pneumatík a tak auto nemusí byť v takom stave, ako ste naň zvyknutý a nedokážete vhodne odhadnúť jeho správanie na ceste.

 

Mám ABS, zachráni všetko?

Mnoho vodičov sa spolieha, že vďaka ABS sú na zimnej vozovke v bezpečí.

ABS ( Anti - Block - System ) je systém, ktorý zabraňuje zablokovaniu kolies pri prudkom zabrzdení a teda pomáha vodičovi, aby nestratil kontrolu nad vozidlom. „Je potrebné dodať, že tento systém pracuje spoľahlivo iba keď sú pneumatiky dobre nahustené, na prevádzkový tlak odporúčaný výrobcom auta a majú riadnu hĺbku dezénu,“ hovorí Miroslav Grman z autoservisu Autodielňa Grman .  V prípade podhustených pneumatík so zodratým dezénom ABS nedokáže pracovať úplne spoľahlivo a brzdná dráha sa predlžuje. Miroslav Grman dodáva, že kontrola auta pre počas prezutia je dobrou voľbou, keďže podľa skúsenosti práve tu sa zvyknú odhaliť závažné nedostatky, ktoré majú vplyv na bezpečnosť cestnej premávky. 

V čom pomáha vodičom diagnostika?

S výmenou letných pneumatík za zimné je fajn pripraviť sa zmenu klímy aj otestovaním spoľahlivosti auta pomocou diagnostiky. „Diagnostikovať chybu na modernom motorovom vozidle nie jednoduchá úloha, ak si zoberieme bežné auto z konštrukčného hľadiska a pozrieme sa hlboko pod kapotu, zistíme, že obsahuje obrovské množstvo kábeláže. Ak by sme všetky kábliky rozobrali a poskladali ich za seba zistíme že majú približne 20 km – a to sa jedná o bežné auto strednej triedy. Audi nedávno predstavila novú A8 a táto krásavica obsahuje v plnej výbave takmer 80 km kabeláže,“ hovorí o komplikácii diagnostiky Miroslav Grman z autoservisu Autodielňa Grman. Bežné auto obsahuje niekoľko riadiacich jednotiek, každá riadiaca jednotka je počítač. Diagnostika auta komunikuje s počítačom pomocou OBD konektora, ak sa jedná o nejaký väčší problém, je takmer nemožné diagnostikovať chybu na vozidle bez kvalitnej diagnostiky. Ako hovorí Miroslav Grman z autoservisu Autodielňa Grman, ročne investujú tisíce eur do aktualizácie a inovácie diagnostiky, vždy dali zákazníkovi to najlepšie. Kvalitná diagnostika je hlavným kľúčom k úspešnému modernému autoservisu. Vďaka modernej technológii vedia v aute nájsť aj malé problémy, ktoré by sa mohli v zime prejaviť nespoľahlivosťou. S výmenou zimných pneumatík je teda diagnostika vhodným doplnkom k zimnej výbave.

 

Autodielňa Grman vznikla na základe povolenia mestského národného výboru v novembri 1988. Svoju činnosť zahájila v priestoroch obyčajnej garáže. Radosť, nadšenie a spokojný zákazníci pomohla v roku 1995 rozšíriť prevádzku o modernú dvoj-garáž, ktorá spĺňala všetky, vrátane ekologických, určené pre komplexnú prevádzku moderného Autoservisu. V roku 1998 bola prevádzka opäť rozšírená o administratívne budovy a nové skladové priestory. V roku 2000 sme zakúpili úplne nové strojové vybavenie od firmy HOMOLA. Strojový park pneuservisu dovoľuje prezutie pneumatík až do rozmeru 22″ . Autodielňa Grman je certifikované Bosch pracovisko s originálnou diagnostikou Bosch.

Komentáre Disqus.
(4.9/5) 3 referencií
Autodielňa Grman

Autodielňa Grman vznikla na základe povolenia mestského národného výboru v novembri 1988. Svoju…

myo121

1 562

Uprava motoru

Velmi kvalitne odvedena praca a rychlo dodane diely. Dakujem :)

JakubS

1 417

Oprava

Kvalitná rýchla a hlavne prijateľne drahá práca. Rozhodne odporúčam.

adamo

1 288

oprava auta

Oprava rýchla, bezchybná, perfektná komunikácia a prístup celého týmu. Som…

Autodielňa Grman
4.9/5 3 hodnotení

Čítajte ďalej

Jarné prezúvanie pneumatík

Auto-moto

Jarné prezúvanie pneumatík


13.03.20137756

ZuzanaAuto-moto

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím