Všetko, čo potrebujete vedieť o elektobicykloch na jednom mieste!

Auto-moto

Marek 07.09.20153757

Všetko, čo potrebujete vedieť o elektobicykloch na jednom mieste!

Vyzerajú ako klasický bicykel, ale majú vlastnosť mopedu. Keď vám na cyklotúre dôjdu sily, motor vás potiahne desiatky kilometrov. Prípadne pomôže s ťahom do kopca. Elektrické bicykle sú na trhu už dlhé roky, no s vylepšenými funkciami a batériami zažívajú v súčasnosti boom. A na elektro pohon si môžete prestavať aj starý bicykel.

Čo je elektobicykel?

Elektrický bicykel je vlastne  štandardný bicykel, iba doplnený o zostavu elektrického pohonu. Na rozdiel od elektrického skútra využíva kombinovaný pohon človeka a pomocného elektromotora. „Prvý patent bol udelený už v roku 1870, ale skutočný rozmach elektrobicyklov nastal až po roku 2005. Toto obdobie bolo spojené s rozšírením produkcie nových druhov nabíjacích batérií s vyšším merným výkonom a nižšou mernou váhou,“ hovorí o vývine e-bicyklov Vladimír Račanský . Bicykel bol chápaný skôr ako športové náradie, než dopravný prostriedok. To sa však mení práve aplikovaním doplnkového pohonu, ktorý pozostáva z batérie, elektromotora a riadiacej elektronickej jednotky s jej doplnkami.Základom úpravy je výmena predného kolesa za koleso s elektromotorom a namontovanie riadiacej jednotky na riadidlá.

Dôležitou výhodou montáže je, že celý systém sa navzájom prepojí iba jedným špeciálnym káblom! Druhým sa pripája už len batéria.

Ako dlho vydrží batéria?

Bežný dojazd býva v rozsahu 20 až 80 km na jedno nabitie batérie. Pri dojazde bicykla na jedno nabitie si treba uvedomiť aj jeho výraznú závislosť na podmienkach jazdy. Pri dlhšej jazde do kopca sa kapacita batérie znižuje rýchlejšie. Rovnako voči silnému vetru alebo pri nevhodných pneumatikách, či zlej kvalite cesty. Výrazne sa však kapacita batérie zhoršuje vzhľadom ku zvýšenej hmotnosti jazdca. Vplyv na životnosť batérie má aj počet cyklov nabíjania do ukončenia životnosti. Pri štandardnom nabíjaní treba počítať s dobou nabíjania 4 až 7 hodín. Jazda s elektrobicyklom je aj lacná. Cena jedného nabitia pri bežnej cene elektrickej energie sa dá približne určiť z parametrov nabíjača :  36V x 2A x 5,5h +20% na straty, čiže asi pol kWh , čo dáva sumu za spotrebovanú elektrickú energiu do 8 centov. Cena za 100 km jazdy na e-bicykli (pri priemere 2-3 nabití) tak nepresiahne štvrť Eura.

Základom je motor

Je hybnou jednotkou,  ktorá energiu batérií premieňa na točivý moment a poháňa predné alebo zadné koleso bicykla. Je otázne do ktorého kolesa elektromotor umiestniť, ale osobne by som odporučil v prípade ťažšieho jazdca dať výkonnejší motor do predného kolesa a batériu na prednú časť rámu.  Ak už máte batériu v zadnom nosiči je praktickejšie použitie motora v zadnom kolese z hľadiska zapojenia a dĺžky prepojovacích drôtov. Najnovším, ale aj dosť drahým trendom, sú elektromotory ako súčasť pedálovej zostavy.

Pomoc ako na zavolanie

Elektrobicykle sú výbornou pomôckou ľudí bez stáleho tréningu pri dlhšej jazde bicykla  v kopcovitom teréne, prípadne starších ľudí, ktorí už nemajú toľko energie ako v mladosti, ale takisto aj pracujúcich pri pravidelných dlhších jazdách. Prípadne sú určené aj pre ľudí,  ktorí neradi šliapu do kopca, ale radi sa vezú, aby si mohli všetkými zmyslami zachytávať neobyčajnú  krásu krajiny okolo seba. K elektrobicyklu by bolo vhodné doplniť aj elektronickú GPS jednotku so záznamom prejazdenej trasy a prípadne aj zabezpečovací alarm, nakoľko jeho cena nie je v zostave s e-pohonom až tak zanedbateľná.

 

 

Komentáre Disqus.
(4.8/5) 1 referencií
elektrobicykle

Dodávame kompletné zostavy pre doplnenie bicykla na elektrobicykel Ponúkame dodávku a potlač…

jujan

1 291

dámsky elektrobicykel

Pred niekoľkými dňami som mal možnosť otestovať tento dámsky elektrobicykel.…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím