Čo skontrolovať v aute pred zimou?

Auto-moto:Starostlivosť o auto

Marek 16.10.20148140

Čo skontrolovať v aute pred zimou?

Prvá námraza, prvý sneh a poľadovica. Prichádza zima, obdobie na ktoré treba auto poriadne pripraviť. Mnoho vodičov sa domnieva, že stačí, ak vymenia letné pneumatiky za zimné. Je to určite prvý  krok, no k tomu, aby ste mali auto zachované a bezpečné aj počas mrazov treba spraviť o niečo viac.

Skontrolujte vodu v chladiči

Voda v chladiči je v zime často dôležitejšia ako počas leta. Je potrebná pri jazde do kopcov na lyžovačku, no zároveň musí byť spoľahlivá a nemrznúť počas mínusových teplôt. „Bod tuhnutia chladiacej zmesi v chladiči je vhodné dať skontrolovať v servise. Napriek tomu, že v dnešnej dobe výrobcovia dodávajú vozidlá so zmesou odolávajúcou nízkym teplotám. Mnoho vodičov totiž na leto zmes riedi vodou a v zime nemusí byť proti mrazom dostatočne účinnou,“ radí Štefan Rejta zo servisu Biado v Prešove.

Tlmiče sú po menumatikách najdôležitejšie

Základom prežitia zimy sú kvalitné zimné pneumatiky. No nepôjde to ani bez dobrých tlmičov. Tie treba pred zimou skontrolovať a overiť ich opotrebenie. „Základom prípravy pred zimou by mala byť aj kontrola geometrie z dôvodu rovnomerného opotrebenia pneumatík a nehovoriac o tom, že zlé vyváženie môže byť na zľadovatenej ceste smrteľne nebezpečné,“ hovorí Štefan Rejta zo servisu Biado. V rámci tejto kontroly je automatické aj overenie spoľahlivosti tlmičov, ktoré sa výrazne podpisujú nielen na komforte, ale predovšetkým na bezpečnosti jazdy počas zimy.

 

Pripravte tesnenie na mrazy

Podceňovanou záležitosťou pri príchode zimy je príprava tesnení na aute. Možno ste už videli nešťastníkov lomcujúcich zamrznutými dverami. Ak aj tesnenie neprimrzne, mráz mu dá poriadne zabrať. Je preto ideálne tesnenia ošetriť. Uchránite sa pred zamrznutím dverí aj predčasným starnutím tesnenia. „Ochranu tesnení okolo dverí a kufra je ideálne riešiť ošetrením silikónovou ceruzkou, alebo sprejom. Ide relatívne o malú investíciu, no ušetrí veľa. V našom autoservise poradíme aj to, aký ochranný sprej je vhodný na tesnenia, či lak auta,“ hovorí Štefan Rejta zo servisu Biado.

Ochráňte karosériu aj podvozok

Práve karoséria a podvozok sú vystavené počas zimy vode, soli a štrku. To je kombinácia, ktoré vie aj do zdravého výfuku vyhrýzť dieru a nenávratne poškodiť lak. Štefan Rejta zo servisu Biado preto radí venovať pozornosť aj príprave podvozku. „Oplatí sa staviť na vosky s teflónom, ktoré odpudzujú nečistoty a v servise dať ošetriť aj preveriť podvozok. Drsnejšie podmienky môžu aj maličkosti na podvozku premeniť na závažné problémy. Pôsobenie soli a vody vie aj z malého problému spraviť veľký, ktorý je nebezpečný aj drahší na odstránenie,“ hovorí Štefan Rejta zo servisu Biado a preto radí nechať si aspoň kontrolne pozrieť pred zimou auto aj zospodu.

 

V spoločnosti BIADO v Prešove ponúkajú kvalitný pneuservis, autoumyváreň, klimatizácie a podvozkové centrum.

Využite výhodné ceny na:

-Predaj pneumatík
-Vyváženie 4 plechových diskov
-Vyváženie 4 hliníkových diskov
-Kompletné prezutie plechových diskov
-Kompletné prezutie hliníkových diskov
-Kompletné prezutie plechových diskov na dodávku
-Mimosezónne uskladnenie pneumatík a diskov

 

Ďalšie články o príprave auta na zimnú sezónu nájdete v článku Kompletná údržba auta pred zimou

Komentáre Disqus.
(0/5) 0 referencií
BIADO

V našej spoločnosti BIADO ponúkame pre Vás a Vaše automobily kvalitný pneuservis, autoumyváreň,…

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím